Przeskocz do treści

Integracja Sensoryczna

Integracja Sensoryczna jest to proces, w którym mózg organizuje docierające do niego informacje płynące z ciała i środowiska, po czym wysyła odpowiednią reakcję. Zmysły podstawowe dla integracji sensorycznej (dotykrównowaga oraz czucie ciała) mają zasadnicze znaczenie w naszym codziennym funkcjonowaniu.

Zaburzenia integracji sensorycznej mają miejsce, gdy mózg nie jest zdolny do prawidłowego przetwarzania bodźców zmysłowych. Nieprawidłowe procesy integracji sensorycznej wpływają negatywnie na rozwój ruchowy, poznawczy i emocjonalno-społeczny. Dziecko wówczas ma trudności z:

  • wykonaniem i zaplanowaniem własnych działań,
  • koordynacją wzrokowo-ruchową,
  • może być nadmiernie emocjonalne, ruchliwe,
  • mieć kłopoty z koncentracją uwagi,
  • problem z nabyciem umiejętności pisania czy czytania.

TV Zdrowie Zbigniew Przyrowski - jak się objawia zaburzenie integracji sensorycznej

Dlatego jeżeli zaniepokoją nas jakieś zachowania dziecka, warto udać się do specjalisty, który doradzi, jak ćwiczyć z dzieckiem w domu, bądź zaproponuje terapię.

Fundamentem integracji sensorycznej jest przede wszystkim kliniczna i swobodna obserwacja dziecka, wywiad z rodzicami oraz standaryzowane testy.

Ta metoda pracy z dzieckiem często bywa nazywana Nauką Poprzez Zabawę, ponieważ zajęcia, zachowując pozór jedynie wesołej zabawy, dostarczają dziecku tych bodźców, na które jego system nerwowy ma największe zapotrzebowanie.

Dzieci powinny być wychowywane z miłością, troską i uwagą, jednak opartą na zdrowym rozsądku. Nie możemy ingerować w niektóre sfery ich życia, ani nie możemy być odpowiedzialni za ich obowiązki. W przeciwnym wypadku wyrosną w przeświadczeniu, że brak im kompetencji i że muszą być od kogoś zależni..
A przecież nasze intencje są dokładnie odwrotne..

Współpracujemy również z firmą MythicOwl wydającą gry i aplikacje wspomagające dzieci jak i rodziców.

Ostatnio wydana ParentingHero powstała przy współpracy z Joanną Feber i Julie King - autorkami książki "Jak mówić, żeby maluchy nas słuchały. Poradnik przetrwania dla rodziców dzieci w wieku 2-7 lat"

Zachęcamy do skorzystania !