Przeskocz do treści

Warsztaty Integracyjne

Wstrzymane z powodu potencjalnej pandemii w kraju 🙁 

Udowodniono, że wzajemna relacja Senior + Junior, pozytywnie wpływa na obie grupy społeczne.

Ideą przedsięwzięcia jest przywrócenie wielopokoleniowego modelu wspólnego spędzania czasu, dzielenia się wiedzą i emocjami. Wpłynie to na poprawę rozwoju emocjonalno-społecznego dzieci oraz psychoruchowego osób starszych, wzmocni własne poczucie wartości, a dzieciom da okazję do zabawy i kontaktu z osobami starszymi spoza rodziny.
W naszych czasach zmienił się model rodziny, rodzice pracują zawodowo i mają ograniczony czas dla dzieci. Ponadto w zmieniającym się świecie wychowanie wielopokoleniowe jest ograniczone przez dużą migrację społeczeństwa. Młode rodziny przeprowadzają się do większych miast lub wyjeżdżają za granicę państwa. Powoduje to odseparowanie dziadków od wnuków i zubożeniem relacji między pokoleniowej. Często dzieci nie mają możliwości korzystania z emocjonalnej dojrzałości oraz ogromnej wiedzy życiowej, natomiast dziadkowie/seniorzy pozbawieni są możliwości przekazywania swoich cennych doświadczeń oraz czerpania świeżości i radości z obcowania z młodym pokoleniem.

Warsztaty spełnią poniższe funkcje (z preferencją wszystkich trzech jednocześnie):
Integracyjne – spotkania, wydarzenia, wycieczki – gdzie obie grupy będą mogły wspólnie spędzać czas i budować więzi. Radość to jedna z podstawowych emocji, którą odczuwają ludzie. Dzieci zazwyczaj są optymistami. Bardzo lubią się śmiać i robić to, co przynosi im zadowolenie. „Śmiech jest zaraźliwy”, dlatego warto dzielić się nim i wzmacniać w ludziach radość życia. Ludzie szczęśliwi są zwykle dobrze nastawieni do świata i innych. Mają dużo silniejszą motywację do działania, są odporniejsi na porażki i po prostu... zdrowsi!
Edukacyjne – od dawna szkoła proponuje dzieciom głównie teorie i odchodzi od praktyki, czyli głównej idei – po co właściwie się uczymy? Doświadczenie seniorów, ich mądrość i wiedza – są nieocenionym potencjałem możliwości, które mogą uzupełnić braki młodego pokolenia i na nowo rozbudzić w nich ciekawość. Dzieci odwdzięczą się świeżością i zapałem do wspólnie wykonywanych przedsięwzięć, które w sposób „zmaterializowany” przyniosą wszystkim uczestnikom korzyści.
Wymiany – dawniej, gdy coś się popsuło, oddawaliśmy do naprawy, obecnie głównie wyrzucamy do śmieci. Warto do tych działań powrócić, przynajmniej tam, gdzie jest to możliwe. Nadmierny konsumpcjonizm i marnotrawienie jest na porządku dziennym naszych czasów. Wymiana dóbr / recykling nie tylko przyczyni się do budowania relacji senior-junior, ale także uwrażliwi na potrzebę ochrony środowiska. Będziemy budowali świadomość „Naszego wspólnego domu - Ziemi”.

Zajęcia dla Seniorów i JuniorówBEZPŁATNE.

Współpracujemy z Klubem SENIOR + , oraz ze stowarzyszeniem Takultura organizującym spotkania / warsztaty / zajęcia między innymi, z:

Nasi Partnerzy: